Kuru Üzümün Müthiş Faydaları ve Zararları

Taze üzüm, kuru üzüm ve üzüm çekirdeğinin faydaları hakkında harika bir araştırma. bu yazıyı okuduktan sonra yanınızdan kuru üzümü, evinizde taze üzümü ve çekirdeğini eksik etmeyeceksiniz.

31 Ekim 2013 Perşembe 10:50
Kuru Üzümün Müthiş Faydaları ve Zararları
GÜNDEMİN NABZI / Haber Merkezi

KURU ÜZÜM
Üzümün kurutulmasıyla elde edilir. İçeriğinde A ve B1 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve Sodyum gibi mineralleri bulunur. Kuru üzüm,  taze üzümün potasyum ve karbonat ile yıkanıp ardından zeytinyağı ile parlatılıp sarartılıp kurutulmasıyla elde edilir.

Üzümün faydalarının anlatıldığı FOTO GALERİYE gitmek için aşağıdaki linki TIKLAYIN.Kuru üzüm faydaları :

1-Kuru üzüm tamir karaciğer dostudur vücudumuzda kan oranını artırır.


2-Kuru üzümün keklik eşiğinde yerseniz şişmanlatıcı özelliği vardır


3-Kuru üzüm vücutta bunların birçok sert tümörleri eriterek yok eder.


4-Unutkanlar primleri gelen kuru üzüm, hafızayı yüksek oranda güçlendirir


5-Kuru üzüm sarılık hastalığına faydalıdır 


6-Öksürüğü keser. Anason ile kaynatılır, badem yağı ile içilir.


7-Çıbanları patlatır, iyileştirir. İç yağı ile merhem yapılıp uygulanır.


8-Üzüm çekirdekleri selülit tedavisinde kullanılır.


9-Üzüm ürünlerindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği bulunmaktadır.


10-Kilo almak isteyen de rejim yapmak isteyen de üzüm yemelidir çünkü enerji verir.


11-Protein ve karbonhidrat kaynağıdırA,B1,B2,B6, C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir.


12-Günlük kalsiyumun 1/5'ini ve demirin ise 1/3'ünü karşılar.13-Mineraller halsizliği, kansızlığı, ishali ve zayıflığı tedavi eder.


14-Karaciğer zaafiyetine, öksürüğe, bronşite de iyi gelir.


15-Mideye çok faydalıdır. Ayrıca Unutkanlığa da iyi gelir. Kuvvetli bir gıdadır.

Kuru üzüm zararları:

Kuru üzümün bu kadar faydasını saydıktan sonra sıra geldi zararlarına. evet yanlış duymadınız kuru üzümün bir de zarar tarafı var. kuru üzüm çok faydalı bir besin olmasının yanında şayet rejimi yapıyorsanız kuru yüzünden biraz uzak durmanız gerekir.   Çünkü kuru üzüm iştahınızı açar ve kilo almanıza neden olur.


TAZE ÜZÜM
Kuru üzüm faydalı da yaş, taze üzüm faydasız mı? elbette hayır taze üzümün de bir sürü faydası var.

Taze Üzümün faydaları ve zararları nelerdir?

Üzümün tansiyondan çağın vebası kansere kadar birçok hastalığa deva olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, hamileleri ve karaciğer yağlanması olan hastaları da üzüm tüketimi konusunda uyarıyor!

Taze beyaz üzümün, bilinen tüm meyveler içerisinde en geniş spektrumlu antioksidan olduğunu belirten Saraçoğlu, hiç bir meyvede, üzümde olduğu kadar kimyası birbirinden farklı antioksidan özellikli madde olmadığını söylüyor ve ekliyor; “Kısaca, taze beyaz üzüm bilinen tüm meyveler içerisindeki en güçlü antioksidandır ve en az on beş tane antioksidan özellikli etkin madde içerir. 

Peki, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre üzümün faydaları ve zararları nelerdir?

Strese Karşı Üzüm
Yoğun bir çalışma temposu içerisinde ve stres altındaysanız, öğleden sonraları tüketeceğiniz yarım salkım üzümün (yaklaşık 250-300 gram) en geç yarım saat sonra sizi nasıl rahatlattığını, stresinizin nasıl kaybolduğunu, yorgunluğunuzun adeta buharlaşır gibi üzerinizden nasıl kalktığını ve dinlendiğinizi hayretle hissedeceğinizi söyleyen Saraçoğlu, tüm bunlara ilave olarak kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissetmeye başlayacağınızı da ekliyor. 

Daha etkili olur düşüncesiyle, belirtilen ölçünün üzerine çıkmamanız gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, şeker hastalarının bu konuda hekimlerine danışmadan uygulamaya geçmemeleri gerektiğini söylüyor. Eğer kronik yorgunluktan şikAyet ediyorsanız haftada bir kaç defa tüketeceğiniz bir bardak taze beyaz üzüm suyu bu yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir destek olacaktır.


Üzümün faydalarının anlatıldığı FOTO GALERİYE gitmek için aşağıdaki linki TIKLAYIN.Dikkat Etmesi Gerekenler!
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu taze beyaz üzüm ve taze siyah üzümü tüketirken ölçülü olmaları gereken iki grup olduğunu söylüyor. Bunlardan birincisi ilk dört ayını tamamlamamış hamile kadınlar, ikinci gruptaysa hekimleri tarafından “karaciğer yağlanması” teşhisi konulmuş kişiler. Hamile kadınların taze üzüm tüketimlerinde ölçülü olmalarını gerektiren nedenin, taze üzümün içerdiği ellagik asit olduğunu söyleyen Saraçoğlu, bu asitin, düşük yaptırma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. 

Kadınların hamilelik döneminde üzüm tüketimi konusunda dikkatli olmasını gerektiren bir diğer neden ise taze üzüm çeşitlerinin içerdiği diethyl-amin maddesinden kaynaklanıyor. Diethyl-amin’in teratogenic bir madde olduğunu bunun da embriyo yada fetusün gelişimini engelleyebilecek ve bozabilecek nitelikte olduğunu söylüyor.


Saraçoğlu’na göre karaciğer yağlanması teşhisi konulmuş olan hastaların da taze üzüm türlerinin tüketiminde ölçülü olmaları gerekiyor. Ancak taze üzümün içerdiğinde bulunan betaine maddesinin karaciğer yağlanmasına neden olması ya da kadınların hamilelik dönemlerinde meydana gelebilecek sorunlar sebebiyle, bu iki grubun kesinlikle üzüm yememeleri gerektiği sonucuna varamayacağımızı belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu gruptaki kişilerin taze üzüm tüketimlerinde en az şeker hastaları kadar ölçülü olmaları gerektiğini söylüyor.


Kansere Karşı Üzüm
Prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği klinik deneyler ile kanıtlanmış olan Lycopen maddesi üzümde de bulunmakta olduğunu söyleyen Saraçoğlu, Lycope’nin aynı zamanda güçlü bir antioksidan madde olduğunu da ekliyor. Vücudumuzda oluşan biyokimyasal reaksiyonlar esnasında serbest radikal adı verilen, çok hızlı reaksiyona girerek özellikle hücre zarına veya hücre içindeki DNA ya zarar veren (mutasyon) maddeler oluşmakta olduğunu, hücreye zarar verebilen bu serbest radikallerin zararsız hale getirilmesinde etkin rol oynayan maddelere antioksidan madde veya kısaca antioksidan dendiğini belirten Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu, taze beyaz üzümün bilinen tüm meyveler ve sebzeler içerisinde en güçlü antioksidan özelliği taşıyanı olduğunu söylüyor. 

Her sebze ve meyvede birkaç değişik antioksidan madde bulunuyor. Ancak, Saraçoğlu’na göre taze beyaz üzümle bu konuda hiç bir meyve veya sebze kıyaslanamaz. Taze beyaz üzümü mevsiminde ve günde bir salkımdan (200-250 gram) fazla olmamak kaydıyla tüketirseniz, o zaman onun antioksidan gücünden maksimum oranda faydalanmış oluyorsunuz.


Yemekten Sonra Üzüm
Sağlıklı beslenmenin önemli kurallarından bir tanesi de yemeğin üzerine hemen tatlı veya meyvenin yenmemesi olduğunu söyleyen Saraçoğlu, üzümün bu kuralı bozduğunu dir. Yenilecekse, öğünlerden en az iki saat sonra yenilmesi gerekir. Ancak, taze üzüm bu kuralı bozar. Yemeğinizi yedikten sonra üzerine taze beyaz üzüm yiyebilirsiniz. çünkü taze üzümün içerdiği bir asit türü, gerçek bir sialogogue (salya artırıcı) dur.

Siz taze üzümünüzü çiğnerken öylesine fazla salya salgılaması olur ki, üzümünüzü yiyip bitirdikten sonra dahi bir müddet daha salya salgılandığından yutkunmaya devam edersiniz. İşte bu, ağızdaki salyada bulunan pityalin enzimidir (alpha-amilaz)ve sindirimi kolaylaştırarak hızlandıran önemli bir enzimdir. “Sindirim ağızda başlar” kuralını hatırlayınız. Ağızda besinin iyice çiğnenmesi çok önemlidir. çiğneme esnasında, besin ağızda ne kadar çok parçalanırsa (fiziksel olarak) midedeki sindirim o kadar kolay olur. Ağızda iyice çiğnenen besin salyada bulunan parçalayıcı enzimlerle iyice karıştığından (biyokimyasal olarak) sindirim çok daha kolaylaşır.


 ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ
Taze üzüm dedik, kuru üzüm de dedik peki ya üzümün çekirdeğinden bahsetmeyecek miyiz? bir allah mücizesidir kara üzüm çekirdeği.

Kara Üzüm Çekirdeğinin Yararları:
 Mucizevi çekirdek ödemden,  nezleye kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Üzümün çok faydalı olduğu bilinir. Özelliklede zihin acıcı yönü ile sınavlardan önce kuru üzüm tavsiye edilir. Ama birçoğumuz üzümü yerken çekirdeğinden muzdarip oluruz. Onu tüketmez, atarız. Hatta marketlerde en çok çekirdeksiz üzümler rağbet görür. Halbuki uzumun çekirdeği buğun birçok Avrupa ülkesinde ilaç niyetine, tabletler halinde satılıyor. Yavaş yavaş Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan uzum çekirdeği, yakında bütün eczanelerdeki yerini alacak gibi.


Bu çekirdeğin en önemli faydası kan damarı onarıcısı olması. Kan damarları insan için hayati önem taşıyor. Başınızdan ayak uçlarınıza kadar her doku kanla beslenir. İncecik kılcal damarlardan, geniş atardamarlara kadar, karmaşık kan damarları ağı sizin yaşam hattımızdır. Eğer kan damarları yaslanır, hastalanır, zayıflar, incelir ve kan sızdırırsa, sağlığınız tehlikede demektir. Eğer oksijeni taşıyan kan düzgün bir biçimde akmıyorsa kalp kasınız hasar görebilir. İste üzüm çekirdeği, zayıflamış kan damarlarını güçlendirip normal sağlıklarına döndürebilen, dolaşım bozukluklarının düzeltebilen ve önleyebilen bir yapıya sahip. Özelliği ise tamamen doğal olması... Çekirdek, damar hastalıklarını tedavi ediyor. Zayıflamış kan damarlarının yapısını güçlendiriyor. Ayrıca üzüm çekirdeği bilinen en güçlü antioksidan...

Yapılan bazı testlerde, E vitamininden 50 kat daha güçlü olduğu ortaya çıkmış. İlk Fransa'da keşfedildi Üzüm çekirdeği 40 yıldır Avrupa'da, özellikle üzum bağlarının çokluğu ile bilinen Fransa'da etkili bir biçimde kullanılıyor.

 Üzüm çekirdeği 1947 yılında Bordeaux Universitesi'nden emekli tıp profesörü, Fransız Kimyacı Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş. Çekirdek ilk olarak hamileliğinden dolayı aşırı ödemi olan fakültenin dekanının esine, dekan tarafından verilmiş.Masquelier o günü söyle anlatıyor; "Kadın, şişmiş bacakları ile o kadar yorgun görünüyordu ki, güçlükle yürüyebiliyordu. Yüzünden, çektiği acıları okumak mümkündü.

Ne yapabilirim de bu kadının acılarını dindirebilirim diye duşundum. Sonra dekanın eşine çekirdek verdiğini gördüm. Dekanın esi 48 saat içinde iyileşti O halde, ben üzüm çekirdeğinde özel bir şeyler olabileceğini duşundum.

"1950'de üzüm çekirdeği Resivit olarak bilinen ve Fransa'da satılan ilk damar koruyucu ilaç olmuş. Doktor Masquelier ve meslektaşları, üzüm çekirdeğinin varis üzerindeki etkisini doğrulayan dokuz deney yapmışlar. Bununla birlikte çekirdek, göz kamaşması, gece korluğu, makuler dejenerasyon gibi göz sorunlarının, arterit, saman nezlesi, alerji ve burun kanamalarını tedavisinde de kullanılmış. "Eğer düzenli olarak üzüm çekirdeği alırsanız, damar duvarlarınız güçlenecektir." diyor Dr. Masquelier. Diş eti kanayanlar kullanmalı.

Peki uzum çekirdeğine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz? Doktor Masquelier'in konu ile ilgili görüşleri şu şekilde: ";Sabahleyin dişlerinizi fırçalarsınız ve diş etlerinizin kanadığını görürsünüz. Ya da göz korneasında bir kan lekesi fark edersiniz. Veya geceleri kendinizi yorgun hissedersiniz, baldırlarınız şişer,

ödem olduğunu fark edersiniz. Bu durumda damar zayıflığından muzdarip-sinizdir ve uzum çekirdeği tüm bu patolojik mekanizmalarla mücadele eder.
 
"1995 yılında İtalya'da yapılan bir araştırmada 150 miligramlık üzüm çekirdeğinin ağrıyı, yanma karıncalanma hissini ve atardamarların şişme derecesini azaltmada, yaygın olarak kullanılan bir eczacılık ilacından daha hızlı ve uzun sureli etkili olduğu bulunmuş. 1985 yılında da Fransa'da 92 hasta üzerinde yapılan kur kontrollü deney, 28 gün boyunca 300 miligram uzum çekirdeği almanın, ağrıyı, karıncalanma geceleyin giren bacak kramplarını ve şişkinliği yüzde 50den daha fazla azalttığını göstermiş.
Üzüm çekirdeğini diğer bir faydası ise gözlere... Gece görüsünde önemli olan parlak ışıkların neden olduğu göz kamaşmasını geçirmeye Yardimci oluyor.

Yine Fransa'da 100 denek üzerinde yapılan iki ayrı araştırmada 5 hafta boyunca günde 200 miligram uzum çekirdeği almanın parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma durumunu artırdığı ortaya çıkmış. Ayrıca testlerde üzüm çekirdeği urunun bir bilgisayar ekranı karsısında çalışmanın neden olduğu göz gerilimini geçirdiği ve miyop kişilerde retinanın işlevini ve duyarlılığını düzelttiği görülmüş. Uzum çekirdeğinin tansiyonu ve onun sonuçlarını düzenlemeye Yardimci olabileceği de belirtiliyor.

Araştırmaların gösterdiğine göre, yüksek tansiyonlu insanlar genellikle çok geçirgen olan, zayıf kılcal damarlara sahipler. Bu da onların kılcal damar kanaması geçirme ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma olasılıklarını artırıyor. Dr.Miklos Gabor'un yaptığı araştırmada üzüm çekirdeği yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirmiş.

Anti-Aging etkisi Üzüm çekirdeği damarları yenilediği için ayrıca anti-aging etkisine sahip. Yenilenen damarlar yaslılığı geciktiriyor. Böylelikle cildinizdeki yaslanma belirtileri azalıyor. Uluslararası sertifikalı Organik Üzüm Çekirdeği Ekstraktinin içerdiği Proantosiyanidin, bilinen en güçlü etkisi antioksidan. Üzüm çekirdeğinin antioksidant etkisi vitamin E'den 50, vitamin C'den 20 kat daha fazla.

Antioksidantlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddeleri etsiz hale getiriyor. Uzmanlara göre vücudun antioksidana üretimi 25 yasından sonra yavaşlamaktadır. Bu yavaşlamanın yol açtığı deformasyonları yok etmek için bilinen en kuvvetli antioksidan ise organik üzüm çekirdeği ekstraktidi olduğu belirtiliyor.

Çekirdek, bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel oluyor.
Cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlıyor. Üzüm çekirdeğinde tavsiye edilen miktar günde 150 ile 300 miligram. Damar sağlığını korumak için gerekli doz ise günde 5-10 gram. Uzum çekirdeğinin insanlar üzerinde her hangi bir yan etkisi görülmemiş. Prof. Peter Rohdewald tarafından laboratuar fareleri, Hint domuzları ve köpekler üzerinde yapılan araştırmada doğal çekirdeğin, toksik, mutajenik, karsinojenik olmadığı tespit edilmiş.

Üzüm çekirdeğini Kimler kullanmalı?

* Görme gücünde yaslanmaya bağlı bozulma olanlar
* Şişlikler ve ödem alerjilerinde
* Yüksek tansiyonda
* Kolayca kanama ve morarma eğilimi olanlar
* Daha önce kanamaya bağlı felç geçirenler
* Şeker hastalığı olanlar * Varis ve hemoroit gibi soruları olanlar

* Kan damarlarının yardıma ihtiyaç duyduğunu düşünenler.

* Cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanlar

* Cildi cansız ve solgun görünenler

* Kalple ilgili sorunları olanlar

* Ani kalp krizi riski olanlar

Şunu belirtmek gerekiyor ki; yukarıda bahsettiğimiz faydaların birçoğu çekirdeğin damarları onarıcı özelliğinden kaynaklanıyor. Çünkü damarlar, insan bedenini ayakta tutan ana mekanizmalar. Onların bozukluğu insan bünyesinde birçok hastalığa neden oluyor. Damarları onaran çekirdek, böylelikle diğer hastalıkların iyileşmesinde de önemli bir etkiye sahip oluyor. DİĞER SAĞLIK HABERLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYIN!

- Kayısı ve kuru kayısının mücizevi yararları!


- Güneş ve sıcak çarpmasından korunmanın yolları?


- Üzümün müthiş faydaları. Üzüm hayat kurtarıyor!

- Sirkenin İnanılmaz Yararları. Hz Peygamberin(sav) Hadisi ile sabit!

- Şalgam neyden yapılır? Şalgam neye iyi gelir?

- Kahvenin bilinmeyen faydaları ve onulmaz zararları!

- Bir yaz nimeti KARPUZ. Faydalarını görünce çok şaşıracaksınız!

- Çocuğunuzun Diş Sağlığı için bu haberimizi okumanız ŞART!

- Aşırı TUZ kullananlar bu haber sizin için! Tuzun faydaları ve zararları.

www.gundeminabzi.com - özel haber

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Asil AYDIN 1 yıl önce yorumlandı

   kilo aldırması zarar değildir genelleme yapmışsınız biz zaten bikaç kilo almak için yiyoruz

  • MEHMET 2 yıl önce yorumlandı

   GUZEL

  sanalbasin.com üyesidir
  Tümü Anket
  Çözüm Süreci Başarılı olur mu ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sayfalar
  Linkler
  2013 KPSS
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv