E – DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR? Sabıka Kaydı Sorgulama, kimlik numarası ile saıka kaydı sorgulama, Tc ile Sabıka Kaydı Sorgulama, Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Adli sicil yönetmeliğinde, 20 Nisan 2013 tarihi itibariyle değişiklikler yapıldı. ( sabıka, sabıka kaydı, tc ile sabıka, E – DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR,? Sabıka Kaydı Sorgulama, Tc ile Sabıka Kaydı Sorgulama, Sabıka Kaydı Nerden Alınır?, E – DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR? Sabıka Kaydı Sorgulama, Tc ile Sabıka Kaydı Sorgulama, Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

22 Nisan 2013 Pazartesi 12:04
E – DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR? Sabıka Kaydı Sorgulama, kimlik numarası ile saıka kaydı sorgulama, Tc ile Sabıka Kaydı Sorgulama, Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

E – devlet girişi için şifre, mobil imza ya da elektronik imza adı verilen giriş yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde e – devlet girişi yapılabilmekte ve portal üzerinden hizmet vermekte olan kurum ve kuruluşların hizmetlerine erişim sağlanabilmektedir.

E – DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E – Devlet giriş için gerekli olan şifre herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edilebilmektedir. PTT şubelerine resmi bir kimlik belgesi ile müracaat etmek şifre almak için yeterlidir. PTT şubelerinden alınabilen bu şifre ve T.C. Kimlik Numarası ile e – devlet giriş sağlanabilmektedir.

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULURSA YA DA KAYBEDİLİRSE TEKRAR NASIL VE NERDEN ALINIR?


Şifrenin unutulması ya da kaybedilmesi gibi durumlarda da yine herhangi bir PTT şubelerinden bu sefer 4 TL karşılığında
yeniden alınabilmektedir. E – devlet girişi için diğer bir yöntem de mobil imzadır. Mobil imza e – devlet girişinde kullanılabilmekte ve bu hizmet ülkemizde hizmet vermekte olan GSM operatörleri tarafından sunulmaktadır . Avea, Vodafone ve Turkcell aylık belirli bir ücret karşılığında mobil imza hizmeti sunmaktadır .

E-DEVLET GİRİŞİ İÇİN ELEKTRONİK İMZA NASIL VE NERDEN ALINIR?

E – devlet girişi
için tercih edilebilecek diğer bir yöntem de elektronik imzadır. Elektronik imza hizmeti sunan pek çok
özel şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerden alınabilen e – imza sayesinde de e – devlet giriş işlemi yapılabilmektedir. E – devlet giriş işlemi elektronik imza ile yapıldığında daha fazla hizmetten yararlanılabilme imkanı da bulunmaktadır.

E-DEVLET NE İŞE YARAR, E-DEVLET ÜZERİNDEN HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

E devlet şifresi ile evimizin kapısı artık devlete açılıyor . E devlet şifresine ulaşıp devletteki işlemleriniz halletmek artık çok ama çok kolay tıklayın e devlet ile işlemlerinizi halledin. sabıkanızı bile kolaylıkla bir tık ile E devlet şifrenizle almanız mümkün.  Devlet kapısında sıra beklemeye son.
 
 
E devlet şifresi ile artık vatandaşın kapısı devlete internetten tek tık ile açılıyor . E devlet şifresi bir çok devlet dairesindeki işlerinizi tek tık ile halletmenize  vesile oluyor. E devlet şifresi ile sabıka kaydı dahi alınıyor. Tıkla e devlet'e gir işlemlerini kimseyi beklemeden , evinden çıkmadan oturduğun yerden hallet. E devlet şifresi e devlet.gov.tr.
 
E devlet sistemi ile devlet dairelerine bizzat gidip halledilmesi gereken meselelere sadece bir tık ile halledilebiliyor. E devlet şifresi  cafesiyaset.com'da. Tıklayın devlete gitmeden E devlet size istediğinizi sunsun . E devlet'e en kısa yoldan ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayın. Sabıka kaydı alma, sicil alma, SSK, SGK işleriniz aklınıza gelen her türlü devlet işi  E devlet ile çözülebiliyor.
 

E - devlet şifresine ulaşmak ise çok kolay . Tıkla E devlet şifresini indir E devlet şifresiyle devlet kapısındaki işlerini hallet.
 
E-devlet şifrenize sahip olabilmek ve bunu e devlet işlemlerinde kullanabilmek için yapmanız gereken size en yakın ptt şubeşine bizzat müracaat ederek e devlet şifresi talep etmektir. Ptt şubelerinden almış olduğunuz e devlet şifresi ile vereceğimiz link i kullanarak e devlet sistemine girişinizi yapıp talep ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.E–Devletsistemine girdikten sonra sabıka kaydınıza ulaşmanız için adalet bakanlığı sekmesini kullanarak gerekli yerlere ulaşabilirsiniz. artık devlet dairelerinde zaman kaybetmeden bir bilgisayar yardımı ile bir çok işimizi kendimiz yapabiliyoruz.
Sicil Kaydı Sorgulama hakkındaki esaslarla ilgili genelgeyi incelemeyi buradan yapabilirsiniz.
 
Sabıka Kaydı Sorgulama
 
E-devlet sabıka kaydı İnternet üzerinden artık her hangi bir sabıka kaydı olup olmadığını öğrenmek için E-Devlet Sabıka Kaydı sistemine bakabilirsiniz. İnternet üzerinden artık her hangi bir sabıka kaydı olup olmadığını ve ya sicile işlemiş bir dosya hakkında bilgi almak için e devlet sistemini kolay bir biçimde kullanabilirsiniz.   
            
Sabıka Kaydı Sorgulama
 
E-devlet sistemine geçilene kadar Sabıka kaydını takibi uzun zaman ve uğraşlar gerektiriyordu. Kuruma gitme evrak sırasında bekleme gibi birçok işlemden sonra istenilen belge temin edilebiliyordu.
Artık bu durum değişti ve E –devlet kapısı na geçilmesi ile birlikte sabıka kaydına da e devlet uygulaması kullanılarak ulaşılabiliyor.
Sabıka kaydı hayatın bir çok alanında örneğin birçok kamu ve kuruluşlarında ve iş başvurularında kişilerden talep edilmektedir.

Sabıka Kaydı Nerden Alınır? Sabıka Kaydı Nasıl Yapılır?
 
Sabıka kaydı almak isteyen kişiler kendilerine en yakın adliyeye giderek adli sicil kaydını alabilirler. Sabıka kaydını alırken bu belgenin ne amaçla alındığına dair personele bilgi vermek zorundasınız.
Bulunduğu bölgede adliye olmayan kişiler ise Kaymakamlığa giderek de sabıka kaydı alabilir.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR NASIL SABIKA KAYDI ALABİLİR?


Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise sabıka kaydı için konsolosluğa başvurması yeterlidir.
Sabıka kaydını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istediği zaman belirttiğimiz yerlerden alabilir.
Sabıka kaydını bir başkası adına almak istiyorsanız noterde o kişi hakkında vekâletinizin bulunması gerektiğini unutmayınız.
 
Tc ile Sabıka Kaydı Sorgulama
 
Bu gibi talepler için genel olarak resmi olarak ıslak mürekkep olması gerekmekteydi. E devlet sistemi uygulamasını kullanabilmek için başta T.C. kimlik no ve e devlet şifrenize ihtiyacınız vardır.
Artık bütün tc vatandaşlarının nüfus cüzdanlarında herkesin nüfus cüzdanında T.c kimlik numarası bulunuyor ama bu e devlet sistemini kullanmak için yeterli değil e devlet şifresine de ihtiyacınız var.
E devlet şifrenize sahip olabilmek ve bunu e devlet işlemlerinde kullanabilmek için yapmanız gereken size en yakın ptt şubeşine bizzat müracaat ederek e devlet şifresi talep etmektir.
 
Ptt şubelerinden almış olduğunuz e devlet şifresi ile vereceğimiz link i kullanarak e devlet sistemine girişinizi yapıp talep ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
E devlet sistemine girdikten sonra sabıka kaydınıza ulaşmanız için adalet bakanlığı sekmesini kullanarak gerekli yerlere ulaşabilirsiniz. artık devlet dairelerinde zaman kaybetmeden bir bilgisayar yardımı ile bir çok işimizi kendimiz yapabiliyoruz.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türksat AŞ ile Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, vatandaşlar, sabıka kaydına ilişkin “Adli Sicil Belgelerini ” artık e-Devlet Kapısı’ndan alabilecek.
 
Türksat’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, “www. turkiye .gov.tr” adresli e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. Vatandaşların e-Devlet Kapısı'ndan alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini , dikkatlice tanımlamaları gerekiyor. 
 
e-Devlet Kapısı kullanıcıları , çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek . Paylaşım yapılan kurum yetkilileri , e-Devlet üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.
 
E-DEVLET NASIL KULLANILIR?


Kayıt olmak gerekiyor
 
Türkiye’de günde ortalama 45 bin kişinin bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıldığı bildirilen açıklamada , adli sicil belgelerinin e-Devlet üzerinden verilmesiyle , vatandaşların büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacağının altı çizildi. 
E-Devlet üzerinden belgeyi alabilmek için “e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı ” olmak gerektiği kaydedilen açıklamada , yaklaşık 15 milyon kayıtlı e-Devlet kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanların, en yakın PTT merkezlerine giderek şifrelerini alıp kayıtlı kullanıcı olabilecekleri ifade edildi. Açıklamada , e-Devlet Kapısı’nın aynı zamanda elektronik imza veya mobil elektronik imza ile de kullanılabildiği hatırlatıldı.
Adli sicil kaydının bir diğer ismi olan sabıka kaydı neredeyse tüm iş başvurularının özellikle istenen belgelerinden bir tanesi.
 
Durum böyle olunca sabıka kaydı nerden alınır sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında . Devletteki birçok sistemin internet ortamına aktarılmış olması, halkın sabıka kaydını da internetten kolayca öğrenebileceğine yol açabilmektedir.
Maalesef ki sabıka kaydı internetten alınamamaktadır. Çünkü devlet bu sistemi internet ortamına geçirmeyi planladığında çok sayıda tepki almıştır.
 
Bu tepkilerin nedeni ise kişinin sabıkalarını bir başkası kolayca öğrenebilmesi durumuydu .
Bu nedenden sabıka kaydı sadece devlet binalarına gidilerek alınabilmektedir.
 

Sendikaların çoğu  "e-devlet" sisteminden endişeli

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, işçilerin e-devlet şifreleriyle sendikalara üye olabilmesinin önünü açan değişikliğe temkinli yaklaştığını ifade etti.

Sendikalar
Çerkezoğlu, "Bu sistem aslında bir bütün olarak hem devletin hem de işverenlerin, işçiyle sendika arasındaki ilişkiye müdahale etme olanağı açabilir" dedi.

AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan Çerkezoğlu, işçilerin sendikaya üye olabilmesi için notere yüklü miktarda para ödemek zorunda kalmayacak olmalarını ise önemsediklerini bildirdi.

İşçilerin sendikaya üye olabilmek için notere para ödeme şeklinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını savunan Çerkezoğlu, bu uygulamanın yerine getirilen "e-devlet" sisteminin de birtakım sakıncalar doğuracağını söyledi.

Çerkezoğlu, işverenlerin; işçilerin sendika üyeliklerine doğrudan hem denetleme hem de istedikleri sendikaya üye yapabilme şansına sahip olabileceklerini vurgulayarak, "Bu sistem aslında bir bütün olarak hem devletin hem de işverenlerin, işçiyle sendika arasındaki ilişkiye müdahale etme olanağı açabilir. Kaygımız esas olarak bu noktadadır. Onun dışında teknik birtakım sorunlar yaşanabilir. Teknik sorunlar zaman içerisinde çözülebilir ama esas önemli olan kısmı işçilerle sendika arasındaki ilişki başka hiçbir kimsenin, hele hele iş verenlerin denetimine, onayına ya da müdahalesine açık olamaz" diye konuştu.

"İşçi çalıştığı işkolundaki sendikaya üye olamayabilir"

SSK kaydı olmayan işçinin sendikaya üye olamayacağına dikkati çeken Çerkezoğu, 6356 sayılı yasa ile işçilerin üyeliklerinin SGK verileri üzerinden tanımlandığını dile getirdi.

İşçinin hangi iş kolundaki sendikaya üye olacağına işçinin, SGK bildirimindeki iş kolu kodu üzerinden belirlendiğini anlatan Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

"Bizim çokca yaşadığımız örneğin, yıllardır bir devlet hastanesinde çalışan ve orada sağlık personeli olduğu yasal olarak net olan birçok işçi, taşeron şirketler tarafından SGK'ya farklı iş kollarında bilidirilebiliyor. Yani hastanede çalışan işçi, şirketin bildirimi üzerinden inşaat ya da gıda işçisi olarak gösterebiliyor. Dolayısıyla e-devlet sisteminde, bu tür çok ciddi oranda işçi kitlesinin aslında çalıştığı iş kolundaki sendikaya üye olamaması sonucunu doğuracak. Bu da sistemin en önemli problemlerinden bir tanesi olacak."
AA

Yapılan değişiklik  Adli sicil ve arşiv bilgisi sorgulama yetkisini düzenleyen 6. maddesi şu şekildedir:

"Gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adlî sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabilirler. Sorgulama sonucu oluşturulan elektronik imzalı doğrulama kodunu da içeren adlî sicil ve arşiv kaydı belgesi, elektronik ortamda ilgilisine güvenli şekilde ulaştırılır."

GUNDEMİNABZİ.COM olarak yaptığımız tespite göre; yapılacak işlemlere dayanak oluşturan bu mevzuat düzenlemesi, bir süre sonra vatandaşlara hem adli sicil hem de arşiv kaydının sorgulama imkanının sağlanacağını göstermektedir.

GUNDEMİNABZİ.COM 


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • cihan senturk 2 yıl önce yorumlandı

   kaydi gormek

  sanalbasin.com üyesidir
  Tümü Anket
  Çözüm Süreci Başarılı olur mu ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sayfalar
  Linkler
  2013 KPSS
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv